Måste visa världens godaste laxrätt igen. Har gjort flera gånger, tjejerna var sugna på fisk så då passar denna bra. Färsk är så mycket godare och betydligt roligare än allt vatten som är i fryst. Jag passar alltid på när det är extrapris.
Man lägger hela laxen i en form, penslar med lite sweet chili. Sedan strör man på hackad paprika och flagad mandel. Gratinera i ugnen 225 grader 20 min. Under tiden gör du en god limesås och grillar färsk sparris som man har över.
För hela receptet om ni inte har det innan klicka här. Janne kom upp igår och vi hade en mysig middag med tjejerna. Älskar verkligen sitta länge vid matbordet hela familjen och äta god mat, prata i timmar. Jag tror det är för min barndom. Mamma och pappa gillade middagar.
Duka upp och mysa en vardagskväll, det är vardagslyx. Behöver inte vara krångligt.
Vi hade sallad med avocado till, mycket grönsaker mättar. Har jag serverat rätten till gäster har jag haft pressad potatis.
Majas lyktor finns bland annat hos Blueco.se. Jessica berättade även att dom har fått in flera varianter, så fina! Jag älskar att detta är för barncancerfonden. Tjejen som startade Majas lyktor kände att hon ville göra något när hon fick sin första dotter- hon tänkte mycket på om det skulle hända sitt egna barn något och startade därför Majas lyktor. Vet ni, 50 % går rakt in till Barncancerfonden. Kolla Melrose i Kungsbacka, där står alla mysiga lyktor på en stor hylla så ni missar dom inte!
Fin text… Sprid kärlek.
Bon apetit! Kanske en rätt till helgen?
I morgon är jag hemma och jobbar hela dagen, måste få undan massa mail och samarbeten mm. Ska även tipsa om mina favoritchokladbollar. Följer ni bloggen vet ni nog men nu har jag testat lite nytt. ;)
…nu kryper jag ner…
God natt från din nattbloggerska!
Oj oj oj, så gott det ser ut! Men jag måste vara blind, för det står väl ingenstans hur mycket lax man ska ha? Jättesnällt om du kunde svara mig på det. Då hoppas jag kunna göra laxen i helgen. Sen vill jag bara säga att jag “håller på dig”. Tack för en härlig blogg!
Håller också på dig!
Hej Johanna!
Jag undrar om och isåfall när ni får in fler armband i webshopen. De är så snygga… Tack för svar! //Kram Linda
Hej linda! Vad kul att du tycker om dom.
Dom har varit populära men vi hoppas få in mer i dagarna. Håll utkik på vår FBsida- Johannatoftbyshop där vi uppdaterar så fort något kommit in.
kram Johanna
Så mumsigt det ser ut. Måste prova! Jag köpte så fina lyktor på din roliga mingelträff från Maja’s. Älskar dom och framförallt ändamålet. Kram fina Johanna ❤
Åh visst är dom ljuvliga. <3
Gillar också ändamålet.
Stor kram!
Ser riktig smarrigt ut!! får testa till fredagsmyset i morrn :)
Ja, testa!! :)