ANNONS
Integritet på Tailsweep

Het räkgryta med vitlök

/


God morgon! Vill tipsa er om en god räkgryta som är snabb att svänga ihop en stressig vardag. Den har mycket smaker som vitlök och cayenne som passar gott ihop med räkor.
Räkor går att göra så mycket med!
Het räkgryta 4 port
ca 1 kg räkor med skal
kokosolja eller smör att steka i
3 tsk curry
1/2 tsk paprikapulver
3 pressade vitlöksklyftor
1/2 purjolök
1 röd och gul paprika
3 msk tomatpuré
1 msk soja
1/2 tsk sambal oelek el mer
2 dl grädde
1/2 dl vitt matlagnings vin
2 dl créme fraiche
1-2 krm cayennepeppar
1 paket lättstuvad bladspenat (Inte nödvändigt om du inte har hemma)
Gör så här: 

1. Skala räkorna

2. Fräs curryn, cayenne, vitlök, purjolök, paprikor knappt att mjukna. Jag finstrimlar alla grönsaker.
3. Tillsätt tomatpurén, soja, grädde och koka ihop. Rör i vin och crème fraîche. Lägg i resten av kryddorna, smak av.
4. Låt det småkoka ca 10 minuter, lägg i räkorna allra sist som bara ska i hastigt i, dra av grytan direkt.
5. Värm spenaten för sig och lägg underst på ett fat, lägg sedan på grytan.
6. Servera med valfritt tillbehör, ris, glasnudlar, blomkålsris eller em matig sallad.



Jag tycker detta är jättegott och kommer ha en matig sallad till idag.



I början på veckan drar jag alltid ner på kolhydraterna, jag äter ofta lite mer det jag känner för på helgen men så fort veckan är igång blir det nyttigare mat, inget fika eller godis.
Det var faktiskt så jag kom i form för många år sedan.
Jag började med en ”ätardag” och skrev ner goda recept jag planerade in under veckan. Planera din mat, ha mycket hemma så slipper du stoppa i dig något onödigt bara för du har blodsockerfall.
Jag valde en enda dag i veckan där jag åt lite vad jag kände för. För mig funkade det bra, det blev en dag att se fram emot, men sedan blev det mindre och mindre onyttigt den dagen. Suget försvann.
Det passar inte alla, har du ett stort sötbehov tror jag det är bättre man stryper socker helt, ersätt med annat som du tycker är gott. Det får inte bli för mycket krav, eller jobbigt för då kommer du trilla dit när du tycker din tråkiga diet är pesten. Jag är emot alla dieter där du tappar livslusten helt på grund av att du alltid räknar, väger, eller tänker på det får jag inte äta, eller det får jag inte äta.
Jag tror mer att vi ska försöka tänka på allt gott du får äta istället, positiv belöning istället för negativt. Alla är olika så pröva er fram.

3

Det här innehållet kan inte visas på grund av dina cookie-val. Du behöver ändra dina inställningar för att se det.

© Expressen Lifestyle AB, 105 15 Stockholm Bud: Gjörwellsgatan 30, StockholmTelefon: 08-736 53 00