ANNONS
Integritet på Tailsweep

Kyckling med chilimajonäs och nybakad focaccia

/


Här kommer ett riktigt gott middagstips om ni ska grilla kyckling. Flera läsare har frågat efter detta recept, chilimajonäsen ihop med nybakad focaccia är så gott!
Vi har precis tagit på oss vandringskläder här  (skrev detta vid 9.30) och ska upp på alperna nu, foten ville inte ner i kängan men till slut gick det. Hoppas det går bra att gå nu bara. Ser så fram emot komma upp på höga höjder och vandra. Kika gärna på min instastory för att följa med!


Marinaden till kycklingen:
1 dl olja
1 dl soja
1/2 dl sweetchili
1 hackad vitlök
1 färsk chili
Salt och peppar.
Lägg kycklingen i marinaden en timma i kyl. Gratinera sedan kycklingen i en form i mitten av ugnen i 220 grader ca 20 min.
Focaccia (Detta kan du göra innan)
Italienskt bröd man smaksätter med färska örter, olivolja och tomat. Men man kan ta precis vad man vill. Det doftar medelhav i hela köket när man gör det.
Focaccia på mandelmjöl
2 dl mandelmjöl
3 msk sesamfrön
2,5 dl riven ost, jag tog 1 dl riven parmesan och 1 dl vanlig men stark
4 ägg
2 tsk fiberhusk
1 tsk bakpulver
Nypa salt
1-2 msk olivolja
Timjan och basilika
Gör så här: 
Rör i hop de torra ingredienserna för sig. Vispa ägg pösiga och tillsätt ost och de torra ingredienserna och låt stå någon minut. Smörj en form, bred ut den så att den täcker hela formen.
Jag gjorde små hål och sedan lade jag i tomater, ringlade olivolja samt strödde på basilika och lite timjan. Sist lite havssalt.
Ställ in i mitten i ugnen på 200 grader ca 15-20 min.



Chilimajonäs 
1 dl creme fraiche
1 dl majonäs
1 hel hackad färsk chili
Nypa cayenpeppar
1 pressad vitlök
1 tsk honung
Salt, peppar
Jag kryddade även med lite extra chilikrydda. Rör ihop, låt stå kallt ett tag så kommer smakerna fram mer.





0

Det här innehållet kan inte visas på grund av dina cookie-val. Du behöver ändra dina inställningar för att se det.

© Expressen Lifestyle AB, 105 15 Stockholm Bud: Gjörwellsgatan 30, StockholmTelefon: 08-736 53 00