ANNONS
Integritet på Tailsweep

Kycklinggryta med apelsin och curry

/


Nu är jag tillbaka i Skövde efter ett par hektiska dagar i Stockholm, borta bra men hemma bäst! Älskar vara hemma och laga mat, greja och få ordning efter alla veckor vi varit iväg. Jag har fördelen att jag kan arbeta hemifrån och har haft telefonmöten hela dagen men tog en paus för att laga en efterlängtad lunch med tjejerna.
Kycklinggryta med apelsin och curry! Har gjort den många ggr men nu ändrade jag lite så den fick en ny smak. Så god kombo med apelsin och curry ihop med tomatpure, godare än vad det låter. Lova testa!




Servera med grönsaker, ris, jordnötter är supergott till.


Ser ut som korvstroganoff men det är en magisk kycklinggryta som är perfekt bjudrätt.



Kycklinggryta med curry 4 port
3 stora kycklingfiléer
250 gram champinjoner
1 msk curry
1 gul lök
5 dl grädde
2 msk tomatpure
Rivet skal från en apelsin och pressad apelsinsaft (hela apelsinen)
1/2 tsk dragon
persilja
1 msk kycklingbuljong
Salt och peppar
1 msk smör
Tillbehör: 
Jordnötter
Ris, sallad eller blomkålsris
Gör så här:
-Strimla kycklingen i bitar och stek i olja. Salta och peppra, ta upp kycklingen och låt den vila några minuter.


-Hacka löken och stek med smör och curry.
-Stek champinjonerna i bitar i torr panna utan smör på hög värme, då steker man ur vattnet ur svampen. När svampen fått färg, lägg i lite smör och sist kycklingen.
-Häll på grädde och sänk plattan. Lägg i tomatpure, pressa saften från en apelsin samt rivet apelsinskal, dragon och buljong. Låt koka på svag värme i ca 20 minuter. Späd med mer vätska om det behövs.
Njut av en god middag!

18
© Expressen Lifestyle AB, 105 15 Stockholm Bud: Gjörwellsgatan 30, StockholmTelefon: 08-736 53 00